Loading Događaji

« Svi Događaji

O usponima i padovima vladara na OLJK-u u Muzeju Slavonije

2 srpnja @ 19:00 - 21:00

Tko je bio ljubljen, tko brisan, a čiji spomenik rušen samo su neka pitanja za ljetno druženje u Muzeju Slavonije.

Nestat mogu vladari i države, ali ostat će uspomena još je jedno druženje uz razgovor koje organizira Muzej Slavonije. Održat će se 2. srpnja 2026. godine s početkom u 19:00 sati u sklopu Osječkog ljeta kulture. Nakon Da mi je biti Franz i Sisi ovaj je događaj još jedan uvod u izložbu Franjo Josip I. – vladar jednog vremena putuje Slavonijom, a na kojem će sudjelovati arheologinja Antonija Marić i povjesničari mr. sc. Branislav Miličić i Mihael
Sučić.

Progovorit će o nastanku i razvoju pojedinih kultova ličnosti pa i ideologizaciji društva od strane vladajućih elita. Propaganda je od antičkih careva preko srednjovjekovnih i novovjekovnih kraljeva pa sve do doživotnih predsjednika bila uobičajen komunikacijski kanal kojim se širio lik i djelo vladara i dinastije. Lik se pojedinih vladara poput Augusta, Napoleona i Franje Josipa I. može i danas naći na novčićima, medaljama, plaketama pa i dukatima. Zbog promjene vladara pa i vladajuće obitelji ili ideologije često je znao nastupiti damnatio memoriae o čijem ćemo (ne)uspjehu moći slušati u ugodnom okružju jedne od najstarijih zgrada u Osijeku i Slavoniji, zgradi Muzeja Slavonije.

Ulaz na događaj je besplatan za sve zainteresirane građane.

Detalji

  • Datum: 2 srpnja
  • Vrijeme:
    19:00 - 21:00
  • Događaj Category:

Lokacija